• Türkçe
  • English
  • Deutsch

 

Yeditepe Üniversitesi, Türkiye’de ilk defa Almanca eğitim veren bir meslek yüksekokulu açtı. Yeditepe Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda her biri Alman ekolünden yetişmiş akademisyenlerden ders alacak olan öğrenciler, eğitimlerinin bir dönemini Almanya’da, mesleki işyeri uygulaması şeklinde geçirecekler. Başarılı olmaları durumunda ise Almanya’da, hem lisans eğitimi hem de iş olanağına sahip olacaklar.

Almanca eğitim veren Meslek Yüksekokulu’nu açan Yeditepe Üniversitesi, eğitim amaçlı faaliyet gösteren Alman F+U Eğitim Kurumları’yla da işbirliği anlaşmasına imza atarak öğrencilerine Almanya’nın kapılarını araladı.

Bu bölümlerde eğitim gören öğrenciler, ilk yıl Almanca hazırlık eğitimini Yeditepe  Üniversitesi’nin Ataşehir’deki 26 Ağustos Yerleşimi’nde alacak. İkinci yıl ve üçüncü yılın ilk döneminde, üniversitenin İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’deki yerleşkesinde yoğun uygulamalı eğitimden geçecek.

İki kurum arasında yapılan işbirliği anlaşmasına göre öğrenciler, öğrenimlerinin   son döneminde ise F+U Eğitim Kurumları’nın anlaşmalı olduğu, Almanya’daki 1800 firmadan birinde mesleki işyeri uygulaması şeklinde eğitim alacak.

Mesleki işyeri uygulaması yaptıkları firmada, başarılı olmaları durumunda, bu firmanın referansı ile Almanya’da kalarak çalışma olanağına kavuşacak olan öğrenciler, isterlerse IBA Üniversitesi’nin mühendislik bölümlerinde lisans eğitimine devam edebilecek.

Eğitimleri sırasında her biri Alman ekolünden yetişmiş, sektörde üst düzey deneyimi olan Türk akademisyenlerden ders alacak olan öğrencilerin derslerine, hazırlık döneminde yoğun olmak üzere öğrenimleri  boyunca Alman akademisyenler de girecek.

Meslek Yüksekokulumuzdaki programlar değişen ve gelişen dünyanın ihtiyaçlarına cevap verebilmeye, yaratıcı düşünmeyi ve girişimciliği teşvik etmeye, kritik düşünce ve etkin karar verme becerilerini geliştirmeye yönelik olarak hazırlandı.

Tüm programlar ön lisans düzeyinde en az  %30 Almanca dilinde verilecektir. 2 yıllık  ön lisans öğretimi  sonrasında iş hayatına hazır profesyoneller yetiştirebilme amacıyla,  ders müfredatı  teorik ve uygulamayı birleştirecek şekilde   yapılandırıldı.

Öğrencilerimize   akademik bilgi birikimini teorik altyapı ve sektörel uygulamalarla birleştirerek iş hayatına hazır, mesleğine hakim, sektörün teknik eleman ihtiyacını karşılayacak bilgi,  beceri ve  yetkinlik kazandırılacaktır.

Disiplinlerarası eğitime önem veren bir özelliğe sahip olan Yeditepe Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda öğrencilerimiz Çift Anadal olanaklarımızdan yararlanarak çoklu bilgi birikimine sahip profesyoneller olarak yetişecek ve Almanya’da bir dönem mesleki uygulama yapmaları sayesinde uluslararası düzeyde aranan bireyler olarak mezun olacaklar.