• Türkçe
 • English
 • Deutsch
 1. Program taban puanı hakkında bilginiz var mı?
  • 2020-21 dönemi ve 2021-22 dönemi taban puanları yukarıdaki tablodadır.
 2. A1 düzeyinde Almanca bilgim var. Bunu nasıl belgelendirebilirim?
  • Öğrencilerimiz programlarımızda eğitim görmeden önce Almanca dil yeterlilik durumlarına bağlı olarak Almanca hazırlık eğitimi alırlar. Almanca hazırlık eğitiminden muaf olmak için Almanca Yeterlilik Sınavı’ndan başarılı olmak (B1+) ya da Almanca dil yeterliliğini kanıtlayacak eğitim sertifikasına sahip olmak gerekmektedir.
 3. Yazılım sektörü Amerika da lider olan bir sektör neden sizin yüksekokulunuzda Almanca olarak veriliyor. Bu bize ne gibi farklar yaratacak.  (IAT Grup sorusu)
  • Özellikle Almanya ve Türkiye’de Alman firmaları ile çalışan sektörlerde hem iletişim hem de var olan dokümantasyon Almanca olabileceğinden avantaj sağlayacaktır. Ayrıca Almanya’da çalışılması durumunda Dil problemi de çözülmüş olacaktır.
 4. Bilgisayarlarda kodlama dilleri hep İngilizce biz bu kodlamaları bu bölümde Almanca olarak mı göreceğiz? Eğer Almanca göreceksek sektöre nasıl ayak uyduracağız? Sizde kodlama sistemini bize öğretirken Almancanın yanı sıra İngilizce de öğretecek misiniz?  (IAT Grup sorusu)
  • Dilden bağımsız sektördeki Terminoloji (Jargon) kullanımı aynıdır ve genelde İngilizce terimlerdir. Okulda Seçmeli Dersler veya Kurslar vasıtası ile İngilizce de öğrenebilirsiniz.
 5. Yeditepe Üniversitesi dil konusunda adı çıkmış bir okul. Kolay kolay geçilmiyor. Bu gerçekten doğru mu?
  • Yeditepe’de çoğu program İngilizce verilmektedir. Hem yerli hem yabancı hocaların dil bilgileri buna uygun seçilmektedir.
 6. Almanca öğrenme konusunda endişeliyim. Sizce bu zor dili öğrenebilir miyim?
  • Dil öğreniminde zorluk, başlamaktır. İstenince ve emek verilince zorluklar aşılacaktır.
  • Ayrıca okul dışında da Almanca konuşabileceğiniz/dinleyebileceğiniz fırsatlar yaratabilirseniz daha da kolaylaşacaktır. Örneğin Almanca filmler/diziler, vb.
 7. Ders programlarınız sitede gördüklerimiz mi? Eğer değilse yeni ders programlarınızı ne zaman sitenizde görebilirim? Çünkü seçim yaparken hangi derslerin verildiğini buna göre kendimi nasıl geliştirebileceği mi araştırıyorum.
  • Güncel Müfredat ve ders programları ile içerikleri web sitemizde yayınlanmaktadır.
 8. Yazılım, Yapay zekâ ya da Bilgisayar mühendisi olmak istiyordum. Ama puanım yetmiyor. Acaba sizin programınıza girersem hedeflerime ulaşabilir miyim? (IAT Grup sorusu)
  • IAT Teknikeri olarak seçeceğiniz dersler ile bu yönde kendinizi geliştirebilir ve “Yazılım” sektöründe başlayabilirsiniz. Mühendislik için lisans eğitimi gerekmektedir.
 9. Dikey geçiş yapabiliyor muyum?
  • Ön lisans eğitimi tamamlayan öğrencilerimizin ÖSYM’nin Dikey Geçiş Sınavıyla (DGS) bağlantılı bölümlerde lisans eğitimi görme imkânları bulunmaktadır. Ayrıca Almanya’da da lisans tamamlama imkânı olmakla birlikte Almanca Seviye ve her Üniversitenin farklı belirlediği kriterlere uygunluğa dikkat edilmelidir.
 10. İstanbul Kültür Üniversitesinde okuyorum ama Almanca eğitim veren Yeditepe Üniversitesi’nde IAT okumak istiyorum. Yatay geçiş hakkım var mı?
  • Her yarıyıl öncesinde üniversitemizce ilan edilen Kurumlar arası Yatay Geçiş kurallarına uygunluğu bulunan tüm öğrencileri adaylarımız yatay geçiş hakkına sahiptir. Almanca Hazırlık Sınıfından mezun veya B1+ seviyesinden mezun olduğuna dair belgesinin olması gerekir.
 11. Program ücretleri ne kadar?
 12. Programlarımızda hangi dersleriniz var ve ne öğretiyorsunuz?
  • Güncel ders programlarımız myo.yeditepe.edu.tr adresinden ulaşılabilir durumdadır.
 13. Yapay zekâ, robotik uygulamalar ve bilgisayar kodlama konularında merakım var. Sizce ben hangi programda okumalıyım. Çift Anadal yapabiliyor muyum? Hem IAT hem de Mekatronik.
  • Bahsettiğiniz alanlar için IAT veya Mekatronik’de başlayarak Çift Anadal tercihi ile iki programı da tamamlayabilirsiniz.
 14. Almanya’da 4. dönem staj hakkına sahip olmamız için ne yapmamız gerekiyor? Gerçekten gidebiliyor muyuz?
  • 4. Dönem (son yarıyılda), kendi alanlarındaki sektörde Hem Türkiye de hem de başarı durumlarına bağlı olarak Almanya’da Mesleki İş Yeri Uygulaması yapacaklardır.
   • Almanya’da MIU için Almanca Seviye (B2+), Alttan Dersi kalmamış şekilde İyi Not Ortalamasına göre sıralanmaktadır.
   • Firmalar her sene yapılan İşbirlikleri Protokolüne göre belirlenmektedir.
 15. Mezun olunca iş bulma olanağım var mı?
  • Tüm sektörlerde programlarımızın mezunları kendi alanları ile ilgili gerek Almanya gerekse Türkiye’de tercih edilen mezunlar olma ihtimali çok yüksektir.
 16. Meslek yüksekokulunuzun Almanca eğitimi olmasının ve Türkiye’de tek olmasının bize ne gibi faydaları olacak?
  • Mezuniyet akabinde hem Almanya hem de Türkiye’de özellikle Alman firmaları veya partnerlerinde istihdam ihtimali daha yüksek olacaktır
 17. Yurt ücretleri hakkında bilgi edinebilir miyim?
 18. MYO’dan mezun olunca Almanya’da Mühendislik okumak istersek bazı derslerden muaf olma şansımız var mı?
  • Ön lisans eğitimi tamamlayan öğrencilerimizin Dikey Geçiş sınavıyla bağlantılı bölümlerde lisans eğitimi görme imkânları bulunmaktadır. Öğrencilerimize Almanya’da da lisans tamamlama imkânı vardı. Her Üniversitenin Müfredatı farklı olabileceğinden fark dersleri alınması ihtiyacı olabilir.
 19. Dersleriniz Almanya’daki derslerle aynı içeriklere mi sahip?
  • Her üniversitenin müfredatı farklı olabilmektedir. Yine de ‘Temel Dersler’ ile ‘Branş bazlı içerikler’ sektörde birbirine yakındır.
 20. Hazırlık Sınıfı daimi olarak 26 Ağustos Kampüsü’nde mi olacaktır?
  • Evet, hazırlık eğitimleri hep Kayışdağı Kampüsü’nde olacaktır.
 21. Sınav tipleri nasıl? Uygulama / Proje / Çözüm sorulmakta mıdır?
  • Ara Sınav ve Final Sınavları yanında Kısa Sınav, Ödev, Proje, Sunum, Uygulama/Laboratuvar sınavları da olacaktır.
 22. Programlarda uygulama / laboratuvar var mı? Malzemeleri kim temin ediyor?
  • Evet, tüm programlarda uygulama ve/veya laboratuvar mevcuttur. Laboratuvar donanım ve ekipmanları okulca temin edilmektedir.
 23. Engelli öğrenciler derslerde kayıt yapabilir mi? Sınavda destek nasıl olabilir?
  • Engelli öğrenciler derslerde kayıt yapabileceklerini ders hocaları ile görüşebilir.
 24. Çift Anadal için ne zaman başvurmalıyım?
  • En erken 2.yarıyılın başında ve 3.yarıyılın başında başvurulur.
 25. Çift Anadal durumunda Mesleki İş Yeri Uygulamaları için hangi program/uzmanlık tercih edilir?
  • İlk tercih edilen programda Mesleki İş Yeri Uygulaması yapılır. Çift Anadal programının değerlendirmesine göre, Mesleki İş Yeri Uygulamaları yapabilirler veya muaf olabilirler.
 26. MYO mezunları (erkek) askerlik hizmetlerinde “Yedek subay” olabiliyor mu?
  • Yedek Subay imkanı bulunmamaktadır.
 27. İstek Vakfı Liselerinden gelen öğrenciler %25 ilave Burs/İndirim hakkı %50 bursa ilave oluyor mu?
  • İstek Vakfı’nın mevzuat güncellemesine göre değişiklik göstermektedir.
 28. Üniversitenizde Almanca dışında hangi dilleri öğrenebilirim?                                                                                                                                                                                                      Öğrencilere okudukları programın zorunlu koştuğu yabancı dilin dışında, ek olarak alabilecekleri yabancı dil seçenekleri sunulmaktadır. İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça ve Çince gibi yabancı dil dersleri seçenekleri bulunmaktadır. Öğrenciler dil seçeneklerinden ücretsiz olarak faydalanabilir ve gerekli olan eğitimlerini tamamladıklarında sertifika alabilirler
 29. Üniversitenizde ERASMUS ve Öğrenci Değişim Programları var mı?                                                                                                                                                                                            Meslek Yüksekokulumuzda Erasmus ve değişim programları mevcuttur. Detaylı bilgiyi Üniversitemizin Erasmus  Ofisinden alabilirsiniz.
 30. Yatay geçişte öğretim yılı süresi nedir?                                                                                                                                                                                                                                               Yatay geçiş öncesinde yabancı dil hazırlık sınıfı dışında geçirilen süre öğretim süresine dahildir. Bu bağlamda, öğretim süresi iki yıl olan herhangi bir önlisans programından başka bir iki yıllık lisans programına geçiş yapan öğrencinin iki programdaki geçirdiği toplam öğretim süresi dört yılı aşamaz.
 31. Çift anadal programına kabul edilme koşulları nelerdir?                                                                                                                                                                                                                    ÇAP programına başvurabilmek için öğrencinin genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması ve çift anadal yapılacak programın ilgili yıldaki taban puanından az olmamak üzere yerleştirme puanına sahip olunması gerekmektedir. ÇAP programlarını başlatabilmek için ilgili bölümler arasında öğrencinin alması gereken ilave dersleri, denk dersleri ve ortak dersleri içeren öğrenim protokolü  imzalanması ve bu protokolün üniversitemiz senatosunca kabul edilmesi gerekmektedir. ÇAP programlarının uygulanmasında daha detaylı bilgilere üniversitemiz web sayfasında yayınlanmış olan Yeditepe Üniversitesi Önlisans- Lisans Eğitim Öğretim Yönetmeliğinden ulaşılabilir.Öğrenci ÇAP kendi isteğiyle ya da önlisans yönetmeliklerinde öngörülen koşullarda bırakabilir. Öğrenci, ÇAP ya da yandal programından ayrılması halinde, başarısız olduğu ÇAP programındaki dersleri tekrarlamak zorunda değildir. Kayıtlı bulunduğu ana lisans programında mezuniyet hakkını elde eden ve ÇAP programını tamamlayan öğrenciye ikinci bir anadal lisans diploması, yandal programını tamamlayan öğrenciye ise yandal sertifikası verilir. Detaylar hakkında Yönetmelikler internet sayfamızı ziyaret edilebilirsiniz.
 32. Çift anadal üniversitenizde burslu olarak yapabilir miyim?                                                                                                                                                                                                                    Çift anadalı burslu okuyabilmek için 4.00 üzerinden 3.25 ortalama şartı vardır. 
 33. Öğrenciler Çift Anadal programlarını istedikleri taktirde bırakabilirler mi?                                                                                                                                                                                   Öğrenci çift anadal programını kendi isteğiyle ya da lisans yönetmeliklerinde öngörülen koşullarda bırakabilir. Öğrenci, çift anadal ya da yandal programından ayrılması halinde, başarısız olduğu çift anadal ya da yandal programındaki dersleri tekrarlamak zorunda değildir.
 34. Çift Anadal’a devam edebilmek için genel not ortalamasının en az kaç olması gerekiyor?                                                                                                                                                              Çift anadal öğrenimi süresince öğrencinin ikinci anadal genel not ortalaması bir defaya mahsus olmak üzere 2.50’ye kadar düşebilir. Genel not ortalaması ikinci kez 2.50’nin altına düşen öğrencinin ikinci anadal diploma programından kaydı silinir.
 35. Üniversitenizde misafir öğrenci olabiliyor muyum?                                                                                                                                                                                                                                Bir yükseköğretim kurumu mezunu veya öğrencisi olan adayların herhangi bir programda kayıtlı olmadan, bilgi edinmek amacıyla, üniversitemizde sunulan dersleri "Misafir Öğrenci" statüsünde almaları mümkündür. Misafir öğrenci kabulü, YÖK'ün ilgili mevzuat hükümleri ve Yönetmelik tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde yapılıyor. Misafir öğrencilere, misafir öğrenci kimliği ile aldıkları dersleri ve notları gösteren bir belge verilir. Diploma verilmez. Üniversitemizde misafir öğrenci olarak kayıt yaptıran kişiler, öğrenimleri süresince öğrencilik haklarından yararlanamaz.
 36. Yabancı uyruklu öğrencilere ayrıca tanınan bir hak var mı?                                                                                                                                                                                                                 Ön lisans programlarımıza yabancı uyruklu öğrenci kabulü, YÖK'ün ilgili yönetmelik hükümleri ve Senato tarafından belirlenen esaslar ve kontenjanlar çerçevesinde yapılmaktadır.
 37. Başvuracağım konu hakkında Meslek Yüksekokuluma gelmeden başvurumu yapabilir miyim?                                                                                                                                                   Meslek Yüksekokulu içi konular hakkında yapacağınız başvurunuzun geçerliliğin olması için başvuru dilekçenizin bir yazı numarası olması ve kayda alınmış olması gerekmektedir. Bu nedenle uzaktan yapacağınız başvurular kabul olmayacaktır. Ancak pandemi süreci dolayısıyla ilgili dilekçe başvurularınızı, mail üzerinden iletebilirsiniz.